Просмотр одиночного сообщения
Old 09-02-2021, 13:40   #14
ID
пенсионер

Проживание: osoitteeni on NEUVOSTOMAA
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от pirozhenka
Речь идет не о карте для гражданина, а карте для иностранца с ВНЖ

https://poliisi.fi/en/how-to-apply-for-an-identity-card

Foreigner's identity card

Если мое ВНЖ оканчивается через несколько месяцев (буду продлеваться), то согласно вышеуказанному henkilökortti дадут на эти неcколько месяцев? Малый срок, но хоть неурезанные банковские коды смогу получить

Эту карту Вам могут не выдать, если нет котикунты (if you are a foreign citizen permanently resident in Finland). Да, её срок могут ограничить.

Я имел ввиду вот эту карту (с той же страницы, чуть выше) - она для ЛЮБЫХ людей, кто оказался в Финляндии. Туристам тоже дают. По ней раньше банки выдавали неурезанные банковские коды иностранным владельцам финской недвижимости.

Temporary identity card

For a compelling reason, an identity card can also be issued temporarily. The conditions for issuing a temporary identity card are always considered carefully on a case-by-case basis.

You can be issued with a temporary identity card on application, for example, if the documents verifying your identity have got lost or stolen. In that case, a temporary identity card will generally be valid until you receive a new identity document.

You will receive the temporary identity card with you from a police station, and it is valid for no more than four months. You cannot submit the passport photograph needed for a temporary identity card electronically, but you must append two paper photographs to the application. You cannot use a temporary identity card as a travel document, nor does it have a chip allowing you to use online services. You can only apply for the card from the police, not from a Finnish mission abroad.

Но, как уже говорил, может Вам и такое подойдёт
•Identification of a person as a separate measure EUR 47 (Sections 66 and 67 of the Act on the Population Information System and Certification Services of the Digital and Population Data Services Agency, Section 17 of the Act on Strong Electronic Identification and Electronic Signatures)

-----------------
"Представьте себе, какая была бы тишина, если бы люди говорили только то, что знают". Карел Чапек