Вернуться   Финляндия по-русски » Жизнь в Финляндии » Suomenkielinen keskustelupalsta
Логин
Пароль

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Оценить тему Опции просмотра
Old 01-08-2005, 02:52   #1
kuolema
Гость
 
Сообщений: n/a
Проживание:
Регистрация:
Status:
Smile joulu

Kuka yleensa pitaa joulusta? Vain hyvat ihmiset pitaa olla perheessaan juhlimassa, koska juuri heille tulee rauha jouluyossa. Ja sitten yo muuttuu salaisuudeksi. Se on niin hauskaa! Entas mita sina ajattelet joulusta?
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 01-08-2005, 17:09   #2
Harri
Гость
 
Сообщений: n/a
Проживание:
Регистрация:
Status:
Kaikki 'suuret juhlat', eritoten Joulu ja Jussi menee nykyään kaupungissa. Kyseessä on ihan vapaaehtoinen valinta. Kerrankin on kadut tyhjillään ja savolaiset palenneet perheidensä tykö.
Tietysti jotain jouluruokia tulee mätettyä, koska kyseessä on sesonkisapuskat ja saatavuus muuten heikko. Lahjoja en ole ostanut vuosikymmeneen - ei ole oikein meidän suvussa tapana. Jos joku pyytää jotain tarvekalua, niin kyllähän sellainen toki järjestyy. Laitetaan vaikka kolehti pystyyn. Kuustakaan ei tähän taloon kanneta, kun neliötä ei ole liiemmin hukattavaksi. Ei siis taida kuullostaa kovin jouluiselta touhulta. Se perheelliset sukulaiset joilla on mukuloita jaloissa pyörimässä, on lähinnä sitä osastoa joka hoitaa tämän puolen - itse menen tietysti valmiiseen pyötään mielelläni syömään. Tehdään sitten myöhemmin järjestelyt päittäin kun aika on.
Lähinnä nukkumiseen itseasiassa taitaa mennä joulupyhät. Silloin kun voi latailla akkuja, niin pitäähän se käyttää hyväksi.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 01-08-2005, 18:18   #3
saska
Гость
 
Сообщений: n/a
Проживание:
Регистрация:
Status:
mika paiva tanaan oo??????????
ex joulu oo pian?????
mut itte pidan sita...
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 01-08-2005, 18:29   #4
Katja
Гость
 
Сообщений: n/a
Проживание:
Регистрация:
Status:
En halua ajatella talvea kesällä.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 03-04-2019, 18:11   #5
Vnik
Кіт Кiтофєїч
 
Аватар для Vnik
 
Сообщений: 16,344
Проживание:
Регистрация: 13-02-2008
Status: Offline
Скукотища эта йоулу, все по норам сидят, кинку трескают.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Ответ


Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра Оценка этой теме
Оценка этой теме:

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете прикреплять файлы
Вы не можете редактировать сообщения

vB коды Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.



» Объявления на Doska.fi

» Галерея Финляндии

» Реклама на Doska.fi

» Реклама на Russian.fi


Часовой пояс GMT +3, время: 17:05.

Russian.fi - Финляндия по-русски © Suomitech Oy, 2002-2024 При использовании материалов с сайта указание ссылки на russian.fi обязательно