Вернуться   Финляндия по-русски » Жизнь в Финляндии » Mы и Oни
Логин
Пароль

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Оценить тему Опции просмотра
Old 09-10-2009, 09:17   #1
olegkio
Пользователь
 
Сообщений: 1,076
Проживание: Klaukkala
Регистрация: 21-01-2007
Status: Offline
Как в Финляндии реагируют на травмы школьников в школе

Ситуация в украинской школе.
Два ученика восьмого класса так дурачились после уроков, что один сломал палец на ноге и на месяц выбыл из строя. Проишествие произошло в школе после уроков.
Действие на Украине.
- классный руководитель получит нагоняй от директора
- проведет воспитательную беседу в классе и наверное пожурит хорошо.
Там в принципе очень хороший преподаватель (знакомая), но строгая и она только получила этот класс.
- родители претензий не имеют но как понимаю финансовая сторона лечения ляжет польностью на них.

Что в таком случае происходит в Финских школах?
- получит кто-то нагоняй?
- будут говорить с родителями учеников?
- как понимаю лечение полностью бесплатное и хорошее?
- будут ли претензии родителей к школе?

Или вообще никак не будут реагировать?
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 09:26   #2
Aelita
Гость
 
Сообщений: n/a
Проживание:
Регистрация:
Status:
[QUOTE=olegkio]
- как понимаю лечение полностью бесплатное и хорошее?

QУОТЕ]
Могу ответит толко на етот пункт. Мои муж 30 лет назад в школе упал, ударился литсом о батарею и вибил кусок переднего зуба. Так как зуб бил растушим, возни било много - временние пломби меняли раз в год. В подростковом возрасте, когда рост зубов завершился, поврежденний зуб нарастили искусственно до нормалнои форми и размеров. Все ето било сделано у лучших частних врачеи и бесплатно. Если с "заплаткои" возникнут проблеми сеичас или позже - тоже будут лечит бесплатно, хот и 30 лет прошло.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 09:50   #3
bersercker
karski härski
 
Аватар для bersercker
 
Сообщений: 5,347
Проживание: Хельсинки
Регистрация: 14-05-2005
Status: Offline
А почему он выбыл на МЕСЯЦ-то из строя? Из-за одного пальца месяц в школу не ходил?

-----------------
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 10:10   #4
olegkio
Пользователь
 
Сообщений: 1,076
Проживание: Klaukkala
Регистрация: 21-01-2007
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от bersercker
А почему он выбыл на МЕСЯЦ-то из строя? Из-за одного пальца месяц в школу не ходил?

так это случилось только пару дней назад. Я подробностей не знаю. Сказала знакомая, что скорее всего месяц ходить не будет. Как-то сложно представляю, чтобы с гипсом ходить в школу на Украине. По нашим дорогам, автобусам стремно очень. Я бы своего точно не отпустил.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 10:18   #5
vilkas
здравствуй,белочка
 
Аватар для vilkas
 
Сообщений: 19,925
Проживание: espoo
Регистрация: 05-02-2004
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от olegkio
так это случилось только пару дней назад. Я подробностей не знаю. Сказала знакомая, что скорее всего месяц ходить не будет. Как-то сложно представляю, чтобы с гипсом ходить в школу на Украине. По нашим дорогам, автобусам стремно очень. Я бы своего точно не отпустил.


Что стряслось на Украине? Русский язык позабывали?
Я в Питерской школе ломала палец,в пятнашки играли,ничего ходила в школу как миленькая.
даже больше скажу с гипсом на ноге прыгала,такая тяга к знаниям была.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 10:50   #6
olegkio
Пользователь
 
Сообщений: 1,076
Проживание: Klaukkala
Регистрация: 21-01-2007
Status: Offline
[QUOTE=vilkas]Что стряслось на Украине? Русский язык позабывали?
Я в Питерской школе ломала палец,в пятнашки играли,ничего ходила в школу как миленькая.
даже больше скажу с гипсом на ноге прыгала,такая тяга к знаниям была.[/QUOTНе понял. А причем тут русский? Давайте не буду тут смешивать национальности и русских с украинцами. Палец по разному можно сломать. Я например уже в армии с пальцем на руке пролежал в госпитале месяц потому как гангрена начиналась и отрезали кусок. Так это в армии. А тут школа и лучше ребенка поберечь. Так что тут раз на раз не приходиться.
Тяга к знаниям определяеться не хождением в школу, а книжками и желанием заниматься. И национальности тут не причем. И пост тоже немного о другом.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 11:06   #7
vilkas
здравствуй,белочка
 
Аватар для vilkas
 
Сообщений: 19,925
Проживание: espoo
Регистрация: 05-02-2004
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от olegkio
И пост тоже немного о другом.


о чём?
восьмикласник сломал палец. на Украине.
А в финляндии ломают пальцы?
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 11:15   #8
kasatka
Пользователь
 
Аватар для kasatka
 
Сообщений: 3,750
Проживание:
Регистрация: 23-04-2009
Status: Offline
Elämää ennen ja nyt

TILANNE:
JUHANI PARKKEERAA AUTON KOULUN PIHALLE JA TAKAPENKILLÄ ON KIVÄÄRI KAUNIISTI KOTELOSSAAN.

1963 - Rehtori tulee paikalle, tutkiskelee Juhanin asetta ja näyttää sitten omansa.
2006 - Koulussa tapahtuu yleishälytys. Oppilaat lukitaan luokkiinsa. Rehtori soittaa paikalle ATARI-ryhmän, joka vie Juhanin pois. Tunnin kuluttua paikalla on Punaisen Ristin, kirkon, lasten ja nuortenpsykiatrian kriisiryhmät antamassa kriisiapua oppilaille ja opettajille.

TILANNE:
JORMA JA MATTI TAPPELEVAT
OIKEIN KUNNOLLA KOULUN JÄLKEEN.
1963 - Porukkaa saapuu paikalle katsomaan. Matti voittaa ja Jorma myöntää asian.Pojat kättelevät ja ovat tästedes parhaita kavereita. Ketään ei syytetä, ei tuomita eikä eroteta koulusta.
2006 - Soitetaan poliisille, joka saapuu paikalle koirien kanssa. Molemmat pidätetään ja erotetaan koulusta määräajaksi. Molemmat saavat syytteen, vaikka Jorma aloitti koko tappelun..

TILANNE:
PIKKU VILLE EI PYSY PAIKALLAAN LUOKASSA,
VAAN HÄIRITSEE KOKO AJAN.

1963 - Ville lähetetään rehtorin kansliaan, missä rehtori soittaa vanhemmille.Isä hakee Villen kotiin ja antaa Villelle selkäsaunan. Seuraavasta päivästä lähtien Ville istuu kiltisti luokassa eikä häiritse muita. Villestä tulee isona menestyvä lääkäri.
2006 - Oppilashuolto on huolissaan Villen käyttäytymisestä ja selvittää asiaakolme vuotta. Villellä todetaan ADHD ja opettajat ihmettelevät miksei Villelle saatu koko peruskoulun aikana henkilökohtaista avustajaa. Onneksi Villelle muistettiin tehdä siirto erityisopetukseen, joten kunta sai Villestä enemmän rahaa valtiolta. Villestä tulee isona sosiaalitukienkäytön ammattilainen

TILANNE:
PEKKA RIKKOO TAHALLAAN IKKUNAN
JA ISÄ ANTAA PEKALLE SELKÄSAUNAN
KAIKKIEN NÄHDEN

1963 - Pekka oppii olemaan tahallaan rikkomatta ikkunoita. Isona Pekasta tuleeyrittäjä.
2006 - Pekan isä pidätetään ja saa rangaistuksen lapseen kohdistuvasta väkivallasta. Pekka otetaan huostaan. Kuulusteluissa Pekan sisko hätääntyy ja sanoo haluavansa isän takaisin, koska rakastaa tätä. Kuulustelua suorittavasosiaalityöntekijä tulkitsee tämän hyväksi käytöksi ja Pekan isä joutuu vankilaan. Pekan sisko otetaan huostaan. Pekan äidillä on suhde naapurin kansanedustajan kanssa josta 7 päivää saa hyvät lööpit.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 11:16   #9
kasatka
Пользователь
 
Аватар для kasatka
 
Сообщений: 3,750
Проживание:
Регистрация: 23-04-2009
Status: Offline
Elämää ennen ja nyt - продолжение

TILANNE:
MAIJA KÄRSII PÄÄNSÄRYSTÄ JA OTTAA KOULUUN OMAT LÄÄKKEET JA OTTAA NE VÄLITUNNILLA
1963 - Maija pystyy olemaan koko koulupäivän koulussa ja oppii uusia asioita.
2006 - Rehtori soittaa paikalle poliisin ja huumekoiran. Maijlle tehdään huumetesti, joka tuloksia ei kerrota kenellekään. Maija ja vanhemmat elvoitetaan käymään huostaanoton uhalla perheterapiassa. Maijan äidin määräaikainen työsuhde jätetään uusimatta, koska perheneuvolasta saa aikoja vain silloin, kun Maijan äidin pitäisi olla töissä.

TILANNE:
8-LUOKKALAINEN JENNI HUOMAA OLEVANSA RASKAANA.

1963 - 5 poikaluokkatoveria samoista bileistä ovat hiljaa ja huomaamattomia koko kevään ja muuttavat lopulta toiselle paikkakunnalle.
2006 - Kouluterveydenhoitaja ja sosiaalityöntekijä keskustelevat Jennin kanssa. Koska keskutelut ovat luottamuksellisia, asiasta ei kerrota Jennin vanhemmille. Kouluterveydenhoitaja aloittaa Jennin kanssa sukupuolivalistuksen, joka opettajakokouksen jälkeen kohdennetaan kaikkiin 7. ja 8. luokkalaisiin. Jenniä opetetaan käyttämään kondomia. Vanhemmat soittavat huolestuneena kouluterveydenhoitajalle Jennin jatkuvasta pahoinvoinnista ja lihomisesta. Kouluterveudenhoitaja ei kerro asiasta mitään vanhemmille, vaan sosiaalityöntekijä tekee lastensuojeluilmoituksen ja Jenni otetaan huostaan, josta hän siirtyy Ensikotiin hoitamaan lastaan. 31-vuotiaana isoäitinä Jenni saa peruskoulun päästötodistuksen Kristillisenopiston 10luokan jälkeen.

TILANNE:
VALDE SAA EHDOT ENGLANNISTA.

1963: Valde lähtee isänsä mukana Ruotsiin, jossa alkaa kasvattaa ravihevosia..
2006: Eduskunnan vähemmistöasiamies syyttää koululaitosta vähemmistöjäsyrjiväksi. Englanninopettaja joutuu burnout-lomalle, jolta ei enää palaa töihin. Sijainen antaa oppilashuoltotyöryhmän pyynnöstä Valdelle englannista 6,j otta Valde pääsisi haluamalleen linjalle amikseen. Kun ammattikoulua on käyty viikko Valde lähtee isänsä kanssa Ruotsiin, jossa alkaa kasvattaa ravihevosia.

TILANNE:
PETTERI OSTAA LENTOKONEEN PIENOISMALLIN JA PAPATTIMATTOJA. KOOTTUAAN KONEEN PETTERI LATAA SEN PAPATEILLA JA HEITTÄÄ KONEEN RÄISKYVÄNÄ KATOLTA

1963 - Kone särkyy ja kaverit hurraavat je menevät tekemään samaa.
2006 - Naapuri ilmoittaa asiasta sosiaalityöntekijälle, joka ilmoittaa asiasta myös SUPO:lle, joka puolestaan ilmoittaa asiasta Finnairille. Perheen lomamatka Kalifornian Disneylandiin peruuntuu, koska Petterin luokalla on muös Ahmed ja Mohammed nimiset pojat, joiden kanssa Petteri on lentokoneleikkejään leikkinyt. Perheelle, eikä heidän muillekaan sukulaisilleen enää myönnetä viisumia USA:han.

TILANNE:
1. LUOKKALAINEN SOHVI KAATUU KOULUN PIHALLA, NAARMUTTAA POLVENSA JA JÄÄPAIKALLEEN ITKEMÄÄN. VÄLITUNTIA VALVOA OPETTAJA ANTTI HUOMAA ASIAN JA MENEE LOHDUTTAMAAN ITKEVÄÄ SOHVIA PUHALTAMALLA NAARMUUN JA KANTAMALLA SOHVIN LUOKKAAN.

1963 - Minuutin kuluttua Sohvi on unohtanut kipeän polven ja pitää Antti-opettajaa maailman parhaana, kilteimpänä ja mukavimpana opettajana. IsonaSohvista tulee ortopedian erikoissairaanhoitaja.
2006 - Sohvin äiti näkee tapahtuman. Keskusteltuaan luokan muiden lasten vanhempien kanssa ja kuultuaan Antin tehneen moista ennenkin, päättää nostaajutun opettajsta, joka käyttää hyväkseen oppilaitaan. Antin tuomitsemiseen ei riitä näyttöä ja Antti vapautetaan kaikista syytteistä kaikissa oikeusasteissa.TV:ssä esiintyy lasten seksuaalisesta ahdistelusta väitellyt psykologi, joka kertoo vain 1 % todellisista tapauksista tulevan esille ja valittavan sitä,kuinka vaikeaa on selvissäkään tapauksissa saada tuomiota aikaan.Pikkujouluista palaava vanhempainyhdistyksen miesjoukko pahoinpitelee Antin. Antti ei saamitään töitä mistään ja hänen vaimonsa ottaa hänestä eron. Antti päättääelämänsä istumalla junanraiteille. 18 vuotta myöhemminn 25-vuotias Sohvi käy vieläkin terapiassa ja hoitavan psykologin mukaan menee vielä vuosia, ennen kuin Sohvista tulee työkykyinen.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 11:30   #10
olegkio
Пользователь
 
Сообщений: 1,076
Проживание: Klaukkala
Регистрация: 21-01-2007
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от vilkas
о чём?
восьмикласник сломал палец. на Украине.
А в финляндии ломают пальцы?

о том как реагируют в таких ситуациях в финских школах и реагируют ли вообще.
Ну не знаю ломают ли пальцы в финских школах. Но я довольно чато вижу молодых 13-15 лет школьников на костылях. Особенно в зимний период. Если говорить о школьниках то мне кажеться, что украинские и русские дети сильно отличаются от финских. Недавно в киевском метро видел группу школьников лет 11-12. Я минут 5 с ними шел в переходе. Так они друг друг раз наверное 15-20 зацепили. Неудивительно, что пальцы ломают. Финские дети очень спокойны в сравнении.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 11:51   #11
Siman
Sima
 
Аватар для Siman
 
Сообщений: 798
Проживание: Дебри северной Карелии
Регистрация: 17-10-2006
Status: Offline
Да...Времена меняются...

-----------------
"Не будь у нас недостатков, нам было бы не так приятно подмечать их у ближних.." F d`L
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 12:41   #12
&Irene&
Пользователь
 
Аватар для &Irene&
 
Сообщений: 11,044
Проживание:
Регистрация: 21-09-2007
Status: Offline
Thumbs up

Цитата:
Сообщение от kasatka
Elämää ennen ja nyt

.


Прикольно. Было бы очень смешно, если бы небыло так грустно.

Мой ребенок тоже палец ломал в садике - 3 недели гипса. Страховка оплатила такси до больницы, лечение бесплатное. Очень хороший врач (эстонец) чень быстро соединил кости, вправил вывих, через 3 недели на рентгене даже места перелома было не выявить.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 09-10-2009, 12:48   #13
olegkio
Пользователь
 
Сообщений: 1,076
Проживание: Klaukkala
Регистрация: 21-01-2007
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от kasatka
Elämää ennen ja nyt - продолжение

TILANNE:
MAIJA KÄRSII PÄÄNSÄRYSTÄ JA OTTAA KOULUUN OMAT LÄÄKKEET JA OTTAA NE VÄLITUNNILLA
1963 - Maija pystyy olemaan koko koulupäivän koulussa ja oppii uusia asioita.
2006 - Rehtori soittaa paikalle poliisin ja huumekoiran. Maijlle tehdään huumetesti, joka tuloksia ei kerrota kenellekään. Maija ja vanhemmat elvoitetaan käymään huostaanoton uhalla perheterapiassa. Maijan äidin määräaikainen työsuhde jätetään uusimatta, koska perheneuvolasta saa aikoja vain silloin, kun Maijan äidin pitäisi olla töissä.

TILANNE:
8-LUOKKALAINEN JENNI HUOMAA OLEVANSA RASKAANA.

1963 - 5 poikaluokkatoveria samoista bileistä ovat hiljaa ja huomaamattomia koko kevään ja muuttavat lopulta toiselle paikkakunnalle.
2006 - Kouluterveydenhoitaja ja sosiaalityöntekijä keskustelevat Jennin kanssa. Koska keskutelut ovat luottamuksellisia, asiasta ei kerrota Jennin vanhemmille. Kouluterveydenhoitaja aloittaa Jennin kanssa sukupuolivalistuksen, joka opettajakokouksen jälkeen kohdennetaan kaikkiin 7. ja 8. luokkalaisiin. Jenniä opetetaan käyttämään kondomia. Vanhemmat soittavat huolestuneena kouluterveydenhoitajalle Jennin jatkuvasta pahoinvoinnista ja lihomisesta. Kouluterveudenhoitaja ei kerro asiasta mitään vanhemmille, vaan sosiaalityöntekijä tekee lastensuojeluilmoituksen ja Jenni otetaan huostaan, josta hän siirtyy Ensikotiin hoitamaan lastaan. 31-vuotiaana isoäitinä Jenni saa peruskoulun päästötodistuksen Kristillisenopiston 10luokan jälkeen.

TILANNE:
VALDE SAA EHDOT ENGLANNISTA.

1963: Valde lähtee isänsä mukana Ruotsiin, jossa alkaa kasvattaa ravihevosia..
2006: Eduskunnan vähemmistöasiamies syyttää koululaitosta vähemmistöjäsyrjiväksi. Englanninopettaja joutuu burnout-lomalle, jolta ei enää palaa töihin. Sijainen antaa oppilashuoltotyöryhmän pyynnöstä Valdelle englannista 6,j otta Valde pääsisi haluamalleen linjalle amikseen. Kun ammattikoulua on käyty viikko Valde lähtee isänsä kanssa Ruotsiin, jossa alkaa kasvattaa ravihevosia.

TILANNE:
PETTERI OSTAA LENTOKONEEN PIENOISMALLIN JA PAPATTIMATTOJA. KOOTTUAAN KONEEN PETTERI LATAA SEN PAPATEILLA JA HEITTÄÄ KONEEN RÄISKYVÄNÄ KATOLTA

1963 - Kone särkyy ja kaverit hurraavat je menevät tekemään samaa.
2006 - Naapuri ilmoittaa asiasta sosiaalityöntekijälle, joka ilmoittaa asiasta myös SUPO:lle, joka puolestaan ilmoittaa asiasta Finnairille. Perheen lomamatka Kalifornian Disneylandiin peruuntuu, koska Petterin luokalla on muös Ahmed ja Mohammed nimiset pojat, joiden kanssa Petteri on lentokoneleikkejään leikkinyt. Perheelle, eikä heidän muillekaan sukulaisilleen enää myönnetä viisumia USA:han.

TILANNE:
1. LUOKKALAINEN SOHVI KAATUU KOULUN PIHALLA, NAARMUTTAA POLVENSA JA JÄÄPAIKALLEEN ITKEMÄÄN. VÄLITUNTIA VALVOA OPETTAJA ANTTI HUOMAA ASIAN JA MENEE LOHDUTTAMAAN ITKEVÄÄ SOHVIA PUHALTAMALLA NAARMUUN JA KANTAMALLA SOHVIN LUOKKAAN.

1963 - Minuutin kuluttua Sohvi on unohtanut kipeän polven ja pitää Antti-opettajaa maailman parhaana, kilteimpänä ja mukavimpana opettajana. IsonaSohvista tulee ortopedian erikoissairaanhoitaja.
2006 - Sohvin äiti näkee tapahtuman. Keskusteltuaan luokan muiden lasten vanhempien kanssa ja kuultuaan Antin tehneen moista ennenkin, päättää nostaajutun opettajsta, joka käyttää hyväkseen oppilaitaan. Antin tuomitsemiseen ei riitä näyttöä ja Antti vapautetaan kaikista syytteistä kaikissa oikeusasteissa.TV:ssä esiintyy lasten seksuaalisesta ahdistelusta väitellyt psykologi, joka kertoo vain 1 % todellisista tapauksista tulevan esille ja valittavan sitä,kuinka vaikeaa on selvissäkään tapauksissa saada tuomiota aikaan.Pikkujouluista palaava vanhempainyhdistyksen miesjoukko pahoinpitelee Antin. Antti ei saamitään töitä mistään ja hänen vaimonsa ottaa hänestä eron. Antti päättääelämänsä istumalla junanraiteille. 18 vuotta myöhemminn 25-vuotias Sohvi käy vieläkin terapiassa ja hoitavan psykologin mukaan menee vielä vuosia, ennen kuin Sohvista tulee työkykyinen.

Извиняюсь. А можна немного в двух словах перевести?
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 14-10-2009, 15:44   #14
Nöyränen
финскАрусский
 
Аватар для Nöyränen
 
Сообщений: 63
Проживание:
Регистрация: 04-05-2009
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от olegkio
Извиняюсь. А можна немного в двух словах перевести?


Ну если в двух словах... Рассматриваются разные школьные ситуации и то, как бы на них отреагировали в 1963 и 2006 годах.
Сравнения явно не в пользу современного образования. Например Вилле шумит и мешает другим детям в классе. В 1963 году его отправят в кабинет директора, и позвонят родителям (с понятными последствиями для Вилле со стороны отца ). В результате Вилле никому больше не мешает и в будущем становится успешным врачём. А в 2006 г. общественность озабочена. В течение трёх лет обследуют его состояние. В итоге Вилле сидит на социалке всю жизнь.
(перевод не профессиональный, так что прошу Знатоков сильно меня не пинать )
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 14-10-2009, 16:41   #15
leijona3
Пользователь
 
Аватар для leijona3
 
Сообщений: 25,491
Проживание: Suomi
Регистрация: 30-10-2006
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от olegkio
о том как реагируют в таких ситуациях в финских школах и реагируют ли вообще.
.

Зависит от ситуации ,от родителей-как они реагируют на происшедшее.


Цитата:
Сообщение от olegkio

Ну не знаю ломают ли пальцы в финских школах. Но я довольно чато вижу молодых 13-15 лет школьников на костылях. Особенно в зимний период.

Конечно ломают :потом,в зависимости от состояния ребёнка,смотрят может ли он ходить в школу или нет(пропуск ведь чреват неусвоением нового материала).

Цитата:
Сообщение от olegkio
Если говорить о школьниках то мне кажеться, что украинские и русские дети сильно отличаются от финских. Недавно в киевском метро видел группу школьников лет 11-12. Я минут 5 с ними шел в переходе. Так они друг друг раз наверное 15-20 зацепили. Неудивительно, что пальцы ломают. Финские дети очень спокойны в сравнении.

Заметила,что в финских школах учеников отучают от физического контакта, на переменках в том числе.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Old 14-10-2009, 18:33   #16
andrei1964
Registered User
 
Аватар для andrei1964
 
Сообщений: 564
Проживание: там где ночь застанет
Регистрация: 28-08-2007
Status: Offline
Да именно в школах учебный день начинается с того , что спрашивают у детей "что случилось дома?"(это не мои выдумки)
Если видели недавно передачу по ТВ "История одного обмана" то поймёте о чём речь.
Тоже самое происходит в пределах Фин. Раздувают из мухи слона, очень часто высасывая проблему из пальца.А потом начинают трубить во все СМИ о том что ситуация катастрофическая уже и нужны дополнительные ресурсы иначе дальше хуже.
Я говорю про действия ластенсуойялаки.
Это было бы смешно, если это было бы далеко, а не здесь сплошь и рядом.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием
Ответ


Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра Оценка этой теме
Оценка этой теме:

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете прикреплять файлы
Вы не можете редактировать сообщения

vB коды Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.



» Объявления на Doska.fi

» Галерея Финляндии

» Реклама на Doska.fi

» Реклама на Russian.fi


Часовой пояс GMT +3, время: 06:22.

Russian.fi - Финляндия по-русски © Suomitech Oy, 2002-2024 При использовании материалов с сайта указание ссылки на russian.fi обязательно