собственно вот я очем
Neuvolan ohjeiden mukaan hunaja kuuluu samaan listaan kuin mansikka ja sitrushedelmät joita suositellaan vasta yhden vuoden iässä allergioiden vähentämiseksi.
Hunaja on puhdas luonnontuote joka sisältää kaikkea mitä luonnossa on. Luonto on täynnä vaarallisia itiöitä joihin imeväisikäinen ei ole vielä tottunut. Samasta syystä kuin sylivauvalle ei anneta savukalaa eikä raakoja porkkanoita tai marjoja ei hänelle sovi myöskään antaa hunajaa.
Hunajapurkin varoitusteksti "Vain yli yksivuotiaille" johtuu Clostridium botulinum itiöistä joita on yleisesti luonnossa. Joskus harvoin niitä on hunajassa niin paljon, että ne voivat aiheuttaa imeväisbotulismin pienelle vauvalle, jota ei ole vielä totutettu kiinteään ravintoon. Tämä johtuu pelkällä rintamaidolla elävän vauvan suolistofloorasta, joka ei ole vielä muuntunut kiinteänruoan sulatukseen.
Silloin kun vauva syö kaikkea mitä aikuisetkin, nuolee lattiat ja uloste on muuttunut sinapista ihmisen p....si on hunajakin turvallista ja syötävää.
Suomen ainoa imeväisbotulismi tapaus on tullut huonepölystä. Eikä tämä johtunut talon likaisuudesta vaan huonosta tuurista.
Varoitusteksti hunajapurkissa on hätävarjelun liioittelua ja erään halpahunajaa maahantuovan yrityksen aikaansaannos. Yritys toi hunajaa ey:stä ja sen ulkopuolelta eli maista joita ei voi purkissa mainita.
Vaikka tämä merkintä mehiläishoitajia harmittaakin on sen noudattaminen joka tapauksessa järkevää yllä selvitetyn vuoksi. Niin kauan kuin lapsi elää rintamaidolla saa äiti syödä hunajat yksin.
http://www.mesimestari.fi/hunajasivut/lapset.htm
-----------------
What goes around comes around
|