|
Suomen lipun ja Suomen vaakunan käyttö tavaramerkissä
Suomen lipun tai Suomen vaakunan käyttämistä tavaramerkissä koskevaa lupaa haetaan sisäasiainministeriöltä.
Asiaa ratkaistessaan ministeriö harkitsee, onko hakija esittänyt sellaisia perusteluja, jotka puoltavat valtion tunnuskuvan käyttöä yksityisessä tavaramerkissä. Merkin tulee lisäksi täyttää sekä heraldiset että hyvän tavan vaatimukset. Sisäasiainministeriö pyytää asiasta yleensä kansallisarkiston (heraldisen lautakunnan) lausunnon.
Tavaramerkin rekisteröintiä haetaan patentti- ja rekisterihallituksesta.
Tavaramerkkiä ei saa rekisteröidä, jos siihen ilman asianomaista lupaa on otettu valtion vaakuna, lippu tai muu tunnuskuva, rekisteröitävän merkin käyttökohteena olevia tai niiden kaltaisia tavaroita koskeva virallinen tarkastus- tai takuumerkki taikka tarkastus- tai takuuleima, suomalainen kunnallisvaakuna taikka kansainvälisen, valtioiden keskeisen järjestön lippu, vaakuna tai muu tunnuskuva, nimitys tai nimen lyhennys taikka myös kuvio, nimitys tai nimen lyhennys, jos se on sanotunlaiseen tunnuskuvaan, merkkiin, leimaan, nimitykseen tai nimen lyhennykseen sekoitettavissa (tavaramerkkilain 14 §:n 1 momentin 3. kohta).
Mitä edellä on sanottu Suomen lipun ja Suomen vaakunan käytöstä tavaramerkissä, koskee myös yhteismerkin ja mallin rekisteröimistä.
Lisätietoja lipun ja vaakunan käytöstä tavaramerkissä antaa hallitusneuvos Ismo Atosuo.
|