Цитата:
|
Сообщение от mg-34
Я говорю о воровсте со взломом...
|
В Финляндии 20 лет тому назад было 12 000 взломов/год, а теперь в два раза меньше.
Значит, тенденция к увеличению числа взломов всё-таки региональная, а не глобальная по всей Финляндии.
По всей Финляндии уменьшилось ежегодное число взломов:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1305698750741
Цитата:
20.7.2013
Murtojen määrä vähentynyt Suomessa puoleen 1990-luvun alusta
Vielä parikymmentä vuotta sitten Suomessa murtauduttiin yli 12 000:n kotiin joka vuosi.
Viime vuosina asuntomurtoja on tehty vain hieman yli 6 000.
"Suunta on ollut hyvä, mutta viime vuosina kehitys on tasoittunut. Näyttää siltä, että paljoa tästä parempaan ei päästä", sanoo turvallisuusasiantuntija Aku Pähkäläinen Finanssialan keskusliitosta.
Tavallisinta saalista murtomiehille on reppuun mahtuva rahanarvoinen tavara. Ennen kaikkea varkaita kiinnostavat käteinen, korut ja digikameran kokoluokkaa oleva kodinelektroniikka.
Keskimäärin murron uhrille vakuutuksesta maksettava korvaus on noin 700 euroa.
"Vakuutus korvaa melko hyvin varastetun omaisuuden, tosin omavastuu jää asiakkaan itse maksettavaksi", sanoo Pähkäläinen. "Tunnearvoa vakuutus ei tietenkään korvaa."
Pähkäläinen muistuttaa, että omaisuus kannattaa valokuvata siltä varalta, että murtomies iskee.
"Monesti varkauden kohteeksi joutuneet eivät tiedä, mitä kaikkea heiltä on viety. Jonkun korun puuttuminen saatetaan havaita vasta vuosien päästä."
Parasta on kuitenkin varautua etukäteen. Koti kannattaa matkojen aikana pitää asutun näköisenä. On syytä pyytää ystävä tyhjentämään postilaatikko, kastelemaan kukat ja ajamaan nurmikko, jotta sivullisten on hankala huomata omistajan olevan pitkän aikaa toisaalla.
"Ikkuneiden pitää olla suljettavissa kunnolla siten, että ne on pakko rikkoa sisään päästäkseen. Samoin kaikissa ulko-ovissa on oltava hyvä takalukittuva käyttölukko sekä lisäksi varmuuslukko. "
Pähkäläisen tuntuman mukaan myös kameravalvonta ehkäisee varkauksia.
"Tällä hetkellä näyttäisi siltä, että hälytysjärjestelmästä on merkittävä apu. Järjestelmästä kannattaa ehdottomasti tiedottaa tarrojen tai kylttien avulla. Varkaat pyrkivät etsimään helppoja kohteita."
Samaa mieltä oli HS:n haastattelema (HS 20.7.) rikoskomisario Kari Niinimäki. Hänen arvionsa mukaan varkaat eivät mene kotiin, jossa on kameravalvonta.
|
-----------------
I love u all
|