Просмотр одиночного сообщения
Old 16-09-2005, 14:16   #3
OpiskelijaParka
Гость
 
Сообщений: n/a
Проживание:
Регистрация:
Status:
Tämä on erinomainen verbi

Цитата:
Сообщение от Habiiba
"naida"


Tämä verbi on rautaisen looginen. On kaksi eri verbiä:

naida jotakuta/naida jonkun kanssa = olla seksuaalisessa kanssakäymisessä
naida joku = mennä naimisiin

Eli osaobjektin kanssa tavallaan otetaan maistiaisia, mutta kokonaisobjektin kanssa syödään koko kakku. Todella loogista vai mitä.

Huomatkaa, että preesens- ja imperfektimuodot ovat sattumalta samannäköisiä.

Muistaakseni, koska sanassa 'merkitykset' on vain yksittäisiä e/i kirjaimia niin se on takavokaalinen. Opetelkaa etu-/takavokaalisuussäännöt, koska se helpottaa sanaston oppimista. Ei tarvitse muistaa kuin osa vokaaleista.

Ja alkuperäinen kysymys on "Mitkä merkitykset on/ovat sanalla panna?"/"Mitä merkityksiä on sanalla panna?"/ "Mitkä ovat sanan panna merkitykset?"/"Mitä (kaikkea) merkitsee sana panna?" eli käsitteen/esineen ominaisuudet/osat omistetaan. Genetiivi onkin suomen kielen 3:n yleisimmän sijan joukossa.

Substantiivina 'panna' esiintyy sanonnassa 'julistaa pannaan', jolla alun perin tarkoitettiin jotain paavin kirkonkirousta muistuttavaa toimenpidettä.

Ja järjestäkää Paavolle aiheesta tentti tavatessanne.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием