Просмотр одиночного сообщения
Old 23-01-2024, 15:25   #206
HZ
Пользователь
 
Аватар для HZ
 
Сообщений: 1,012
Проживание:
Регистрация: 20-02-2015
Status: Offline
Репутация: 0
Цитата:
Сообщение от kasatka
PRESIDENTTIEHDOKAS Olli Rehn (kesk) panee kilpakumppaneitaan tilille vaalipuheistaan. Rehn hämmästelee neljän presidenttiehdokkaan intoa poistaa kaksoiskansalaisuus taannehtivasti.

– En näe, millä ilveellä – jollakin ryhmäkanteella– heiltä voitaisiin oikeusvaltiossa viedä kansalaisuus tuosta vaan. Sen takia kysyn, millä tavalla Alexander Stubb ja Jussi Halla-aho tämän tekisivät?

– Minkälaisella ukaasilla he veisivät kansalaisuuden näiltä ihmisiltä? Se on mahdollista ehkä naapurissa, mutta ei meillä Suomessa, joka on oikeusvaltio, Rehn sanoi IS:n Vaaligrillissä.

Kansalaisuus voidaan ottaa pois, jos on syyllistynyt törkeisiin rikoksiin, kuten maanpetokseen, valtiopetokseen tai terrorismirikokseen.

– Minusta kaksoiskansalaisuuteen liittyvää lainsäädäntöä pitää kiristää koskien tulevia tapauksia ja kaksoiskansalaisuuksia, Rehn sanoi.

– Valtaosa venäläistaustaisista Suomen kansalaisista tekee töitä, maksaa veroja, kasvattaa lapsia, ja ovat muutenkin normaaleja kansalaisia, Rehn muistutti IS:n Vaaligrillissä.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000010138207.html


Здесь на русском можно прочитать, кому удобнее
https://yle.fi/a/74-20070868?utm_so...mpaign=ylefiapp

-----------------
"Жизнь, это движение!" - сказала моя крыша, и поехала.
 
0
 
0
    Ответить с цитированием