Просмотр одиночного сообщения
Old 15-07-2006, 09:49   #1
teekkari
Гость
 
Сообщений: n/a
Проживание:
Регистрация:
Status:
Suomalaisten viisumeita on peruttu Venäjän tullissa

ETELÄ-SAIMAAN saamien tietojen mukaan venäläiset rajaviranomaiset ovat mitätöineet useita suomalaismatkailijoiden viisumeita jo kahden päivän ajan. Viisumitarkastusten taustalla on FSD:n ja Venäjän ulkomaalaisviraston tehoisku, jossa valvotaan laitonta maahantuloa. Kontrolli-iskun syy voi olla viikonloppuna Venäjällä pidettävään G8- huippukokous.

Mitättömäksi on leimattu kaikenlaisia viisumeita, niin kulttuuri-, turisti- kuin kauppaviisumejakin. Viisumeita on peruttu sekä Venäjälle meneviltä että Venäjältä Suomeen saapuvilta suomalaisilta. Mitätöinnit ovat tapahtuneet Nuijamaan ja Vaalimaan rajanylityspaikoilla.

LAPPEENRANTALAINEN Risto Kettunen oli eilen matkaamassa Venäjälle sovittuun tapaamiseen, mutta hänet käännytettiin Venäjän tullissa takaisin Suomeen. Kettusella oli huhtikuussa myönnetty vuoden liikemiesviisumi.

- Ensin Venäjän rajaviranomaiset laittoivat minut täyttämään lomakkeen matkan tarkoituksesta. Lomake oli kirjoitettu sekä suomeksi että venäjäksi. Samanlaisia lomakkeita olen täyttänyt ennenkin.

Sen jälkeen Kettuselle annettiin allekirjoitettavaksi lomake, joka oli vain venäjäksi.

- En puhu venäjää, joten yritin kysyä, mitä lomakkeessa luki. Paikalla ollut rajaviranomainen puhui hyvää suomea, mutta ei kääntänyt allekirjoitettavan paperin sisältöä, Kettunen sanoo.

Hän kuvaakin Venäjän viranomaisten toimintaa yksipuoliseksi saneluksi, koska ei saanut viisuminsa peruutuksesta mitään selitystä.

- Edelläni olevilta Venäjältä tulevalta kahdelta mieheltäkin peruttiin viisumit, Kettunen kertoo.

OUTOA viisumien peruutuksissa on nimenomaan se, että Venäjän viranomaiset pyytävät matkailijan allekirjoittamaan paperin viisumin peruutuksesta, mutta eivät anna viisumin haltijalle peruutuksesta mitään perusteltua selitystä.

Matkakohdeselityksistä yksityisvisiitti- tai ostosreissu ovat riittäneet Venäjän rajaviranomaisille syyksi peruuttaa viisumi. Viikonloppuna Venäjälle halajavien onkin syytä itse tietää minkälaisella viisumilla matkustaa. Lisäksi matkan tarkoitusta koskevaan kysymykseen on osattava vastata viisumityypin mukaan.

Todisteeksi tapahtuneesta Etelä-Saimaa sai kopioita mitättömäksi leimatuista viisumeista.

www.esaimaa.fi Julkaistu 15.7.2006
 
0
 
0
    Ответить с цитированием