Просмотр одиночного сообщения
Old 07-01-2007, 00:11   #11
Ralphie
Moderaattori
 
Аватар для Ralphie
 
Сообщений: 2,312
Проживание: Свой дом
Регистрация: 14-04-2004
Status: Offline
Репутация: 20
An Inconvenient Truth (2006)

(suom. Epämiellyttävä totuus) - Dokumentti ilmaston lämpenemisestä

Suosittelen lämpimästi!

IMDB
Traileri



Цитата:
Muistitko kierrättää roskasi? Mikä on panoksesi maailman puolesta? Miksi pitäisi tehdä kaikkea ”ylimääräistä”, kun eivät muutkaan tee? Tämä kaikki selviää USA:n entisen varapresidentin, melkein presidentin, Al Goren omasta kutsumuksesta. Välillä tosin käy mielessä, että onko kyse vain poliittisista asioista, vai todellisesta huolesta maapallon tilasta… Päädyin kuitenkin jälkimmäiseen, miehen vilpittömyyden johdosta.

Al Gore on kiertänyt ympäri maailmaa luennoimassa kasvihuoneilmiöstä ja sen vaikutuksista. Hän pistäytyi jopa pikkuriikkisessä Suomessa valaisemassa asiaa. Suomi, kuten miltei kaikki muutkin kansat, ovat jo aikoja sitten ratifioineet Kioton ilmastosopimuksen. Miksei siis maailman suurin saastuttaja U.S.A.? Tämä on se oikea kysymys, joka tässäkin dokumentissa kaipaa vastausta. Tosin välillä haiskahtaa katkeruus presidentinvaalien tappiosta ja republikaanien saavuttamasta vallasta, mutta puheiden päämäärä vaikuttaa vilpittömältä. Dokumentti kertoo myös osittain Al Goren omasta historiasta, toimistaan valkoisessa talossa edustajana, sekä hänen henkilökohtaisesta että perheensä historiasta.

Dokumentti on mielestäni erittäin hyvä, aihe erittäin tärkeä ja ajankohtainen. Jopa Suomen presidentti Tarja Halonen otti asiaan kantaa heti alkuvuodesta 2007. Dokumentin lopputekstien aikana voit lukea, mitä kaikkea juuri sinä voit tehdä asioiden parantamiseksi. Täytyy pitää mielessä, ettei meillä ole kuin yksi pallo millä pomppia, ja jos emme pidä siitä huolta, saamme pian hakea neuvoja tieteiskirjallisuudesta.


Arvostelu: Xvidsubs
 
0
 
0
    Ответить с цитированием